Zpět

Kam až mohou zajít ploché nohy

Co Vám hrozí a jak se tomu vyhnout?

Kam až mohou zajít ploché nohy

Ploché nohy jsou jedním z nečastějších problémů v ortopedii. Mnoho našich zákaznic se na mě obrací s dotazy, jakou obuv bych jim doporučila pokud ploché nohy mají. I proto jsem se rozhodla napsat samostatný článek o tomto problému a jeho řešení.

Nožní kleba se dělí na podélnou, výběžek na vnější straně chodidla a příčnou, která je méně viditelná. Pokud se sníží podélná klenba nožní, pak mluvíme o podélně ploché noze, pokud se sníží příčná klenba nožní, pak jde o příčně plochou nohu.

Vlivem špatné chůze, držení těla,  nevhodné obuvi a jiných faktorů, vzniká plochá noha. Přetěžujeme vazy a svaly a to může vést i k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny. Ale nemusí to být jen špatnou chůzí, ploché nohy mohou být následkem onemocnění jako infekce, nervové choroby, hormonální a metabolické změny (osteoporóza), či zánětlivé choroby (revmatismus). Dalším původcem plochých nohou je nadváha, profesní přetěžování a nebo následky úrazu. Nevhodná obuv je však nejhorším z nich.

Ploché nohy dělíme na:

I. stupeň

  • pokles klenby někdy s valgózním postavením paty

  • deformitu lze aktivně korigovat

  • nejsou bolesti

II. stupeň

  • klenbu lze upravit aktivním či pasivním přístupem

  • jsou otoky a únavnost nohou

III. stupeň

  • bolestivá ztuhlá plochá noha - výsledkem trvalého svraštění svalu

  • svraštělá pouzdra nebo artrózy kloubů

  • na noze jsou deformity a otlaky

Léčba

První a nejdůležitější je vhodná zdravotní obuv, pokud se nechcete vzdát své oblíbené obuvi můžete zkusit ortopedické vložky, které částečně nahradí gelovou stélku kvalitní zdravotní obuvi. Dále by jste si měla zařídit denní režim, který by měl obsahovat: lehkou dietu (pokud potřebujete, kvůli redukci váhy), péči o nohy – večerní sprcha střídavě teplou a studenou sprchou, horká lázeň pro nohy (klidně i během dne), masáž chodidel a chůze na boso v nerovném terénu.

A poslední neméně důležitou částí je tzv. léčebný tělocvik, mezi který patří například: chůze po zevní straně chodidla, ohýbání ke špičkám ve stoje, plavání a další cviky.

Některé základní cviky, které si můžete i bez drahých pomůcek zkusit doma, jsem sepsala do článku zde (odkaz)

Co rozumíme vhodnou zdravotní obuví? (odkaz)

Následky plochých nohou

Jedním z následků plochých nohou bývají rigidní (neohebná) bolestivá chodidla, které je nutno v některých případech operovat (většinou jde o kloubní resekce, transpozice šlach u mladších pacientů). Dalšími následky jsou deformity prstů jako vybočený palec (hallux valgus), ztuhlý palec (hallux rigidus), bolestivé bursitidy, kladívkovité prsty, nadřazený prst (nejčastěji malík). Mezi méně známé následky patří otlaky na plosce nohy, „kuří oka“, vystupující hrany v oblasti Chopartova kloubu a taky Haglundova pata.

Pokud tyto deformace nejsou správně léčeny, váš ortoped doporučí operaci (pomocí​ resekcí, osteotomií, artroplastik, implantací silastikových kloubečků, zákroky na měkkých tkáních) Vždy je nutné doléčení pomocí rehabilitace ve formě léčebného tělocviku (o kterém  jsem psala výše), nošení zdravotní obuví a důsledný režim péče o nohy, jinak se deformity obnovují. To si řada nemocných neuvědomuje.