Zpět

Dnes je mezinárodní den vody, dodržovala jste pitný režim?

Voda jako nejdůležitější stavební jednotka lidského těla

Dnes je mezinárodní den vody, dodržovala jste pitný režim?

Přestože se naše země nenachází mezi rozvojovými i my by jsme měli přemýšlet o pitné vodě, jako o jedné z nejdůležitějších věcí v našem životě, jako o látce kvůli které jsme tady, když už ne o nedostatku v jiných místech planety, tak aspoň o pitném režimu. Dnešní den byl OSN v roce 1993 stanoven, jako Světový den vody. Důvodem pro pořádání takového dne je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Organizace věnující se problémům spojeným s vodou jsou zaměřeny na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. Každý rok je zpracováváno určité specifické téma, které je tento rok odpadní voda. Podle oficiálních zdrojů OSN 1,7 miliardy lidí využívá zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi, které mohou způsobit choleru, úplavici, břišní tyfus nebo obrnu. Nebezpečná voda, špatná hygiena a nedostatečné čištění vody způsobí každý rok 842.000 úmrtí.

Pitný režim, co si pod tímto pojmem představí průměrný člověk? Něco co musí dělat během nemoci, popíjení kafíčka, prostě nedůležitá věc, o které nepotřebuje přemýšlet. Pokud patříte mezi tyto, tento článek vám dokáže, že se mýlíte.

Už jen to, že člověk je ze 70% tvořen jen z vody dokazuje, jak moc důležitá pro nás voda je. Sklenice čisté vody po ránu zvyšuje krevní tlak, což může být chtěné i příjemné nastartování dne. Krátkodobý nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy, zhoršení soustředění, rozostřování vidění a únavu. Dlouhodobý deficit zase může za předčasné stárnutí kůže a tkání, ale i za potíže s klouby a páteří.

Optimálně bychom měli vypít denně mezi 2-4 litry tekutin. Pohybujeme-li se v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí být příjem tekutin přiměřeně větší. Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezpečná je například domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s vyváženým poměrem minerálů.

Pokud chcete začít se správným pitným režimem a předejít bolesti hlavy, zad a kloubů máme pro vás typ jak s tím začít. Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.

Když už máte správně nastaven Váš pitný režim, můžete se podívat co Vám o zdraví mohou prozradit chodidla (odkaz), nebo na 5 tipů jak předejít bolesti zad (odkaz).