Zpět

10 věcí, které chodidla prozradí o Vašem zdraví - 1.díl

Schovávají se vážné problémy ve vašich ponožkách?

10 věcí které chodidla prozradí o Vašem zdraví

Sestřička vám právě změřila teplotu, krevní tlak a dokonce postavila na váhu (Bohužel i s tím huňatým svetrem). Podá vám anděla a vysloví poslední pokyn: “Můžete si nechat ponožky”.

To by mohla být velká chyba. Změny v oblasti nohou a chodidel - ať už na kůži, s nehty, nebo dokonce změna cítění v noze - mohou být první známky vážných problémů, jejichž včasné nalezení může zachraňovat životy. “Chodidla jsou první oblastí postiženou nervovými problémy, protože jsou nejdále od srdce a páteře” vysvětluje prezidentka České podiatrické společnosti MUDr. Marie Součková.

Teď vám odhalíme nejtypičtější problémy s chodidly a nebezpečí s nimi spojena. Pokud se shodnete s naším seznamem alespoň v jednom bodu, doporučujeme návštěvu obvodního lékaře nebo specializovaného podiatra.

Prsty

Chodidla a prsty bez chloupků

Co to může znamenat: Vážné problémy oběhové soustavy

Jistě, chloupky mohou být v létě nežádoucí, i přes nepěkný vzhled mají jednu indikační vlastnost. Náhlá ztráta chloupků může být příznak špatného krevního oběhu v chodidlech, který nestíhá podpořit jejich růst. “Vyžadujte od svého doktora změření pulsu ve vašich nohou, tak budete mít jistotu, jestli vaše srdce stíhá dodávat dostatek krve i do vašich nich”, radí doktorka Součková.

Křeč

Časté křeče v chodidlech

Co to může znamenat: Dehydratace a výživové nedostatky

Občasně objevující se křeče jsou tak časté, jak jen problémy s chodidly mohou být. Důvody vzniku křečí mohou být vážné, jako funkční problémy oběhové a nervové soustavy, nebo prakticky neškodné jako například výživové nedostatky. Pokud cvičíte, pijte dostatek vody, dehydratace bývá jeden z nejčastějších důvodů svalových křečí. Můžete zkusit zvýšit příjem draslíku, hořčíku a vápníku (samozřejmě se souhlasem vašeho doktora), jejich nedostatek také často provází křeče. “Pro uvolnění si naložte nohy do horké lázně a protahujte prsty směrem nahoru” říká doktorka Součková. Pokud křeče neustupují, navštivte svého doktora pro otestování problémů s oběhovou a nervovou soustavou.

Boláky

Bolák co se nechce vyléčit

Co to může znamenat: Cukrovka nebo rakovina kůže

Neléčící se boláky, jsou jako varovná siréna cukrovky. Nekontrolování hladiny cukru v krvi může vést k poruše nervů v celé noze, což znamená že každé říznutí, bolák, nebo škrábnutí může přijít, aniž by jste si vůbec všimla. Pokud se tyto zranění zanítí, může to vést (ve vážných případech) až k amputaci nohy.

Neléčící zranění může být také příznakem rakoviny kůže, říká doktorka Součková. Melanom se může objevit na jakékoliv části těla - i mezi prsty - proto určitě pravidelně kontrolujte i kůži na nohou.

Studené nohy

Neustále studené nohy

Co to může znamenat: Hypotyreóza (porucha štítné žlázy)

Hypotyreóza je nejběžnější důvod, proč se chodidla nemohou zahřát. Pokud je vám přes 40 můžete žít se stagnací štítné žlázy, aniž by jste to věděli. Bohužel, studené nohy jsou v tom případě nejmenší problém - hypotyreóza může způsobovat ztrátu vlasů, vyčerpanost, neočekávaný nárůst váhy a deprese. S medikací opět pomůže lékař a nohy by se měli brzy začít vracet do normálu.

Náhle zvětšený palec

Náhle zvětšený palec

Co to může znamenat: Dna nebo jiné zánětlivé onemocnění

“Pokud vám klouby začnou: červenat, otékat, jsou horké, nebo bolí, vyžadují okamžitě lékařskou pozornost,” říká doktorka Součková. Tyto příznaky mohou znamenat dnu, zánětlivou artritidu, infekci nebo fyzický úraz.

Ztuhlost

Ztuhlost

Co to může znamenat: periferní neuropatie nebo skříplí nerv

Ztuhlost v obou chodidlech je známá jako periferní neuropatie, většinou způsobena cukrovkou, chronickým alkoholismem nebo jako vedlejší efekt chemoterapie. Pokud cítíte ztuhlost pouze v jednom chodidlu, příčinou je pravděpodobně skříplý nerv v chodidle, kotníku nebo zádech. To může být způsobeno například léty nošení těsné obuvi (díváme se na vás, “milovnice jehel”)

Puchýře

Puchýře

Co to může znamenat: dědičná vada struktury chodidla

Pokud jste si mysleli, že vaše puchýře jsou způsobeny jen skříní plnou nádherných (ale často bolestivých) bot, můžete přestat vinit svého obuvníka. Puchýře jsou vlastně znakem špatné struktury chodidel, která je většinou dědičná a s nevhodnou obuví se pouze zhoršuje.

“První kost směřuje ke středu těla, v tomto místě můžete pozorovat bouli”, vysvětluje doktorka Součková. Může to být bolestivé, nevzhledné a jediným řešením je chirurgická operace.

Bolavá pata

Bolest paty

Co to může znamenat: plantární fasciitis

Toto si nemůžete splést - ostrá bolest na spodní straně paty, když vstanete z postele, nebo z židle. Jedná se o svazek svalů podporujících vaši klenbu. Ať už se vám toto děje kvůli nošení příliš úzkých bot, chození v žabkách, nebo v obnošených botách na cvičení, čím dále fasciitis necháte zajít, tím déle se bude tento problém léčit. Váš podiatr vám pravděpodobně doporučí ulevit od cvičení, promyslet vaši obuv a kvalitní protahovací metodu.

Dehydratace

Suchá, svrbící nebo loupající se kůže

Co to může znamenat: plísňová infekce

I pokud jste nikdy neoblékli atletický trikot, můžete mít atletickou nohu - eufemismus pro plísňovou infekci. Je to nejčastější příčina svrbění a loupání kůže, léčena může být použitím protiplísňové masti nebo udržováním nohou v co nejsušším a nejstudenějším prostředí. Pokud se nejedná o plíseň, můžete se potýkat s ekzémem nebo svrabem - obojí musí zhodnotit váš podiatr pomocí vzorků kůže.

Nepřirozený vzhled nehtů

Zažloutlé nehty

Co to může znamenat: Plíseň nebo přehnaná pedikůra

Vidíte žlutou když se díváte na nehty? Nemusíte šílet - zvlášť pokud jste měla po dlouhou dobu nalakované nehty. “Žloutnutí může také přijít přírodně se stárnutím”, říká doktorka Součková. Pokud je žloutnutí doprovázeno křehnutím nebo odlupováním nehtů, je dost možné, že trpíte plísňovou infekcí.

Odkaz na další díl.