Zpět

Rozdíly mezi artrózou a artritidou

Jak tyto dvě obvyklé nemoci rozlišit? Symtomy, léčba, ..

Rozdíly mezi artrózou a artritidou

Osteoartróza a revmatoidní artritida jsou choroby postihující kloubní aparát. Často se mrzi širokou veřejností zaměňují, přestože se jedná o dvě odlišná onemocnění s různými příčinami, symptomy i léčbou. Jak je tedy bezpečně rozeznáme?

Původ nemoci

Artróza je degenerativní onemocnění, které vzniká kvůli nadměrnému opotřebení hyalinní chrupavky tvořící tzv. styčnou plochu mezi klouby. Z tohoto důvodu často postihuje velké nosné klouby dolních končetin jako je kolenní nebo kyčelní kloub.

Artritida je autoimunitní onemocnění. Je způsobena poruchou imunitního systému, který poškozuje buňky vlastního těla a vyvolává chronický zánět. Artritida tak může postihnout jakýkoliv kloub bez ohledu na to, jak moc je zatížen.

Postihuje

Artróza je nejčastěji u starších pacientů, protože její vznik souvisí s nadměrným opotřebením kloubů. U ostatních se objevuje v případě, že se opakovaně nadměrně namáhají klouby, tedy přetěžováním při sportu nebo těžkou fyzickou prací.

Artritida může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku. Ale častěji a s výraznějšími symptomy se vyskytuje u žen.

Symptomy a vývoj

Artritida může ovlivnit nejen klouby, ale i další orgány těla. Obvykle má za následek celkovou únavu organismu. Působí také symetricky, což znamená, že postihuje velké i malé klouby na obou stranách těla ve stejnou dobu. Střídají se období vyšší aktivity nemoci s obdobím klidu nebo alespoň zlepšením stavu.

Příznaky artrózy se soustřeďují pouze na oblast kloubů. Obvykle se objeví nejdříve na jedné straně těla u jednoho kloubu a poté se šíří i na ostatní klouby. Vyvíjí a zhoršuje s věkem a způsobuje stále silnější opotřebení kloubů.

Léčba

Při artritidě jsou předepisována nesteroidní antirevmatika, která potlačují zánět i bolest a další léky, které přímo ovlivňují jejich imunitní systém, především kortikoidy.

Pacientům s artrózou se obvykle užívají léky proti bolesti. Nezbytná je změna režimu, zahrnující především správnou životosprávu a dostatek pohybu. Pomoci mohou chondroprotektiva (zpomalují degeneraci chrupavky) aplikovaná injekčně přímo do postiženého kloubu. Doporučuje se též zdravotní obuv, která změkčí dopady na kosti při chůzi a doplňky stravy jako je GS Condro. 

Pokud se chcete dozvědět více o kloubní výživě přečtěte si náš článek: kloubní výživa není jen pro starší :)

Zdroje: 
http://www.zelenahvezda.cz/
https://cpzp.cz/