Zpět

Křeče nohou a 6 způsobů jak se jich zbavit

Jak křeč vlastně vznikne, a jak proti ní bojovat?

Křeče nohou a 6 způsobů jak se jich zbavit

Křeče mohou být opravdu noční můrou, obzvláště když vás probudí uprostřed noci. Křeče v nohou obvykle zasahují lýtka a kolenní šlachy, ale mohou se objevit prakticky v každém svalu. Občas to vypadá že přišli z ničeho nic, ale většinou mají jasné odůvodnění.

Co se vlastně děje?

Svalová křeč nastane v moment, kdy sval nedobrovolně provede svalovou kontrakci. Obvykle cítíte největší bolest v jednom místě - to je místo, kde se sval kontraktoval. Křeč se většinou vyskytne z určitého důvodu. Pokud jste předtím necvičili, křeč se vám vytvořila protože vaše svaly jsou unavené, nebo nadmíru používané, protože je vaše tělo dehydratované, nebo proto že v těle nemáte dost elektrolytů jako je draslík, nebo hořčík. Tyto minerální látky napomáhají svalům k volnému chodu, a tekutiny pomáhají tělu minerály vstřebat.

U většiny případů křečí v nohou se nemusíte znepokojovat svým zdravotním stavem. Pro lidi, kteří jsou starší 65 let mohou být křeče nebezpečnější. Křeče mohou být spojeny s alkoholismem, hypotyreózou, nebo cukrovou. Pokud vás frekvence křečí znepokojují, řekněte o nich svému lékaři.

Mezitím tu pro Vás máme pár triků, jak se jich můžete zbavit sama.

Protahování

Uklidněte se. Přestaňte s veškerou aktivitou, kterou by jste si mohla křeče přivodit a pomalu a hlavně lehce protahujte určený sval, při tom přiložte ruku na to samé místo. Můžete ho i lehce masírovat během, nebo i po protažení. Následně můžete přiložit ohřívací podložku, jak popíši níže.

Hořčík

“První co doporučím svým pacientům, kteří přijdou s křečemi v nohou je hořčík,” říká Dagmar Komárková, vedoucí kliniky Čínské medicíny.

Hořčík je doporučován těhotným ženám s křečemi v nohou, ale je potřeba o tom zajistit další studie. Než si vezmete jakýkoliv přípravek v těhotenství poraďte se se svým doktorem.

Pokud máte obyčejné křeče v nohou, které nejsou napojené na žádné vážnější příznaky, doporučujeme vám přidat hořčík do vašeho jídelníčku. Ořechy a semínka jsou úžasným zdrojem hořčíku.

Horká koupel

Profesionálové, například​ osobní trenéři, terapeuti a cvičitele také doporučují hořčík, ale v trochu jiné formě, solí rozpustných ve vodě. Může se používat i jako horké obklady, které přiložte k místu kde vás trápí křeče, nebo si naložte nohy do horké vany se solí.

Horké koupele poskytuje úlevu všem i bez solných směsí. Suché teplo také pomáhá.

“Pokud nejste poblíž vany, použijte nahřívací podložku,” říká certifikovaný osobní trenér Petr Kochlík. Zapněte podložku na nejnižší nastavení a teplotu zvyšujte pouze pokud už nepociťujete úlevu. Pokud máte cukrovku, poranění míchy, nebo jinou nemoc, která vám zabraňuje cítit teplo, nahřívací podložka není dobrá volba.

Hydratace

Dalším možným způsobem je hydratovat se. Možná to bude trvat lehce déle, zbavit se vaší bolesti, ale pokud vypijete vodu, nebo sportovní drinky s elektrolyty (hořčík, draslík), vaše tělo to využije jako prevenci před další křečí.

Obuv

Zapřemýšlejte se nad tím, co nosíte za obuv. Pokud ve vašich myšlenkách právě procházejí balerínky, či sandály s vyšším podpatkem, měla by jste začít přemýšlet nad koupí lepší a nejlépe zdravotní obuvi. O tomto problémů jsem již napsala celou sérii článků, první díl najdete zde (odkaz). Nejnevhodnější obuv, kterou při křečích můžete nosit, obepíná nohu a tím zabraňuje krvi volně procházet a roznášet elektrolyty po těle.

Pohybujte se

“Pokud máte zkušenosti s křečí v nohou, víte, že nejlepší co můžete udělat je rozchodit to,” říká certifikovaný osobní trenér Petr Kochlík.

“To pošle signál, který váš sval potřebuje, aby se stáhl a pak uvolnil. Když o tom tak přemýšlím, tak to vlastně zmáčkne resetovací tlačítko na svalu.”

Pokud tohle všechno zklame a vaše křeče pokračují, trenér Kochlík doporučuje chodit na profesionální masáže, což je hezký nápad i když křeče nemáte.