Zpět

Nevhodná obuv a řešení jejich problémů - 1.díl

Jaké obuvi by jste se měla vyhnout a proč?

1.díl - Ultra vysoké podpatky

“Podpatky jsou stále vyšší a vyšší,” říká doktorka Klára Bernardová diplomovaná podiatrička. “My podiatři tomu rádi říkáme genocida bot.” Doktorka Bernardová, jakožto mluvčí Americké podiatrické lékařské asociace, říká že ultra-vysoké podpatky mohou vést k mnoha onemocněním od výronu kotníku po chronické bolesti. Pojďme se blíže podívat na výšky, styly a strasti dnešní obuvi.

Haglundova pata

Problém: Haglundova pata

Ať už jde o nebesky vysoké, nebo průměrně vysoké podpatky, tento styl je všeobecně známý vytvářením tzv. nárůstku na zadní části patní kosti, před úponem Achillovy šlachy. Tuhý materiál tlačí na kost, a tím jí postupně deformuje, tento jev je znám pod mnoha názvy např. Haglundova pata, Exostóza Haglundova, “pump bump”, atd.. Tlak který je vyvíjen na kost vede k puchýřům, otoku, bursitidě (bolestivý zánět části kloubu, znemožňuje chůzi) nebo dokonce i k odříznutí kusu kosti. Poskytnout úlevu od bolesti, spolu se zdravotními pohodlnými botami, mohou led a podpatkové vložky. Bohužel kostní nárůstek je trvalý.

Problém: Nepřirozená pozice nohy

Vysoké podpatky nutí chodidlo přenést veškerou “práci” na špičku a bříška v přední části chodidla. V tomto důležitém skloubení se nachází: nártní kosti, malé sesamoidní kosti a kosti prstu. Příliš velký tlak může způsobit zánět kostí, nebo nervů, které je obklopují. Chronické vytížení tohoto skloubení může vést až k vlasovým zlomeninám.

Problém: Vymknutí kotníku

Všechny vysoké podpatky zvýší riziko podvrtnutí kotníku. Při většině případů se natáhnou vazy v kotníku přes jejich obvyklou délku. U vážnějších případů podvrtnutí se může vaz částečně natrhnout, nebo úplně přetrhnout. S vymknutým kotníkem by se nemělo hýbat a pro jistotu jej nechat zkontrolovat lékařem. Při těžkých případech podvrtnutí i frakturách kotníku stoupá riziko vzniku osteoartritidy.

Vaše řešení

Řešení: Méně někdy znamená více

Výměna za nižší podpatky vám pomůže vyhnout se problémům s nártními kostmi. Čím “níže” půjdete, tím přirozenější bude poloha vaší nohy a tím menší bude bolest. Doktorka Bernardová doporučuje vybrat si podpatky, které nejsou větší než 5 cm (ale i ty by měli být nošeny jen příležitostně), nebo začít nosit zdravotní obuv, pokud chcete problémům kompletně předejít.

To je pro tento díl všechno, příště se podíváme na podpatky typu jehly a problémy způsobené nošením balerín (odkaz).