Zpět

Usmrkané jaro, aneb alergie a co s nimi

Už jste zkoušeli imunoterapii?

Usmrkané jaro, aneb alergie a co s nimi

Jaro. Ptáčci zpívají, slunce nám svítí do oken a louky kvetou barvami duhy. Jen vyjít ven, zhluboka se nadechnout a…Padnout do kolen, se slzami v očích a hleny po celém těle. Skvělé. Moje tělo se mně zase snaží zabít. 

Dnešní článek bude o alergiích. Tohle je téma mně osobně hodně blízké, mám totiž šílenou alergii na šeřík. Skolí mě i z druhého konce ulice. Nemluvě o tom, že Česko šeřík zdá se miluje, takže není jen na konci ulice, ale také na začátku, ve středu, všude možně.

Jak a proč vznikají alergie?

Slovo alergie pochází z řeckého „allos (en)ergeiá“, což znamená „reagovat jinak“, respektive „jiná činnost“. Z toho nám už může být jasné, že tělo alergika má tendenci reagovat na vcelku běžné látky, jako pyly, prach nebo srst zvířat, neadekvátním způsobem. 

Když tělo alergika přijde prvně do kontaktu s danou látkou, jeho imunitní systém ji prozkoumá. Ale místo běžné reakce, ji vyhodnotí jako hrozbu, uloží si ji do paměti a začne vytvářet protilátky, stejně jako by to udělal v případě bakterie či viru. Tento proces se nazývá senzibilizace. Když se alergik a daná látka setkají příště, reaguje už tělo jako kdyby šlo o stav nejvyššího ohrožení. 

Vědci si pořád lámou hlavu nad tím, co alergie vlastně způsobuje. Co rozhodně víme je že potenciál k alergii (ne konkrétní alergie samotná), je dědičný. Je-li alergikem jeden rodič, je to zhruba 30-35%, jsou-li alergici oba, může to být až 70%. 

Jestli chcete mít alespoň nějakou prevenci pro vaše děti, dbejte na jejich zdraví a kvalitní stravu. Zároveň, je ale nedržte pod hygienickým zámkem doma v bezpečí. Jednou z nejvíce akceptovaných teorii ohledem tvorby alergii, je právě to, že se lidstvo stalo příliš sterilním, a ztratilo kontakt s běžnými látkami v přírodě. Nechte své děti rozvinout svůj imunitní systém.

Alergické reakce a jak je zvládnout

To, co známe pod alergiemi jsou většinou alergie pylové, které jsou sezónní a právě tím je víme odlišit od běžných chorob.  Dále jsou tu pak alergie potravinové, plísňové, či alergie na zvířata. Ty nás sice nedostanou při procházce na ulici, ale můžou docela nepříjemně omezit náš život. Dala bych si pozor hlavně na ony potravinové alergie, můžou se totiž projevit až v pozdější fázi života, a nemile vás překvapit. 

V obou případech se kontakt s látkou může projevit například zarudnutím a svěděním, zduřením nosní sliznice, zúžením průdušnice, dušností, až astmatickým záchvatem. Systémová (celotělová) alergická reakce se nazývá anafylaxe a může způsobit snížení krevního tlaku, otok, kožní reakce, až po anafylaktický šok. Ten může končit i smrtí. 

Léky přímo určeny na boj s alergii se nazývají antihistaminika.  Dělí se na lokální (ALLERGODIL, FENISTIL) a systémové (CLARITIN, ZODAC, XYZAL). Poraďte se vždycky minimálně s lékárníkem, ale také sledujte své tělo a zkoušejte co funguje, nebo jak se nejlépe vyvarovat příznakům.  Jestli máte vážnější alergii, nebo typ který má možnost vás nemile překvapit (potravinová), silně bych doporučovala nosit u sebe adrenalinové pero a další speciální léky, které pomohou potlačit akutní anafylaktický šok.

Imunoterapie

Efektivním způsobem, jak zmírnit, nebo se dokonce úplně vyléčit z alergie, je imunoterapie. Ta funguje v podstatě na principu očkování, kdy se pod kontrolou alergologa vystavuje tělo nejdřív malým, pak následně větším a větším dávkám alergenu. To se dělá buď injekčně, nebo mnohem příjemněji, rozpustnou tabletou či kapkami. 

Imunoterapie je ale dlouhý proces (až 5 let!) a není vhodná pro všechny případy alergie. Tohle je samozřejmě opravdu něco, o čem se budete muset poradit se svým lékařem. Připravte se také na nežádoucí účinky. Konec konců, budete vystavování alergenu a vaše tělo bude mít čas za čas stejnou reakci jako při běžném vystavení.

Já osobně svou šeříkovou alergii opravdu nesnáším, ale vím, že po troše Claritinu budu v pohodě. Nebudu tedy chodit po městě se sekerou a pravděpodobně nebudu investovat ani do imunoterapie. Vy to možná máte jinak. Starejte se tedy o své zdraví, abyste si mohli užít tohle krásné počasí s volným nosem a zdravýma očima. Nebo si pořiďte motorovou pilu a zničte ten plevel. To už je na vás.