Zpět

Otok nohou a kotníků. Proč a jak vzniká?

Otoky se nevyplatí podceňovat, obzvlášť když je doprovází jiné příznaky.

Otok nohou. Proč vzniká?

Přetrvává Vám otok dlouho? Za vznikem může být vážná nemoc. Otoky se nevyplatí podceňovat, obzvlášť když je doprovází jiné příznaky.

Oteklé nohy a kotníky jsou častým problémem  a obvykle nevzbuzují obavy, obzvláště po dlouhém stání, nebo chůzi. Ale pokud otok pokračuje, nebo je doprovázen jinými příznaky, můžou znamenat vážný zdravotní problém. Tento článek se zabývá některými možnými příčinami otoků nohou a kotníku a pár rad, kdy je třeba zavolat lékaři.

Poranění nohy, nebo kotníku

Nejběžnějším je vyvrtnutý kotník ke kterému dochází, když zranění, nebo nesprávný pohyb protáhne za normální meze vazy, které drží kotník. Chcete-li zmírnit otok nohy nebo kotníku, vyhněte se pohybu zraněným kotníkem nebo nohou, použijte ledové obaly, obvažte zranění kompresním obvazem a položte si nohy “na stůl” (výš než obvykle), kvůli proudění krve.

Lymfatický otok (Lymfedém)

Jedná se o shromaždování lymfatické tekutiny v tkáních. Vzniká kvůli problémům s lymfatickými cévami, jejich nepřítomností, nebo po odstranění lymfatických uzlin. Tkáňový moc je tekutina bohatá na bílkoviny, kterou po těle roznáší rozsáhlá síť vlásečnic a kapilár. Filtruje se přes lymfatické uzliny, které zachytí a zničí nežádoucí látky, jako jsou napříkad bakterie. Pokud je však problém s cévami nebo lymfatickými uzlinami, pohyb tekutiny se zablokuje. Pokud se neléčí, nahromaděný mok může zhoršit hojení ran a vést k infekci.

Žilní nedostatečnost

Otok kontníků a nohou je většinou včasným příznakem žilní nedostatečnosti, což je nemoc, při které se krev nesprávně pohybuje od žil v nohách až do srdce. Aby se krev dostala z nohou nahoru do srdce se v žílách vytvořili tzv. ”chlopně”, které uzavají části žíly, takže krev nemůže téct vlivem gravitace zpátky dolů. Když jsou tyto chlopně poškozeny nebo oslabeny, krev klesá dolů a tekutina se zadržuje v měkké tkáni dolních končetin, zejména v kotnících a nohou. Chronická žilní nedostatečnost může vést ke kožním vředům a infekci.

Krevní sraženina

Krevní sraženiny, které se tvoří v žilách v nohou, mohou zastavit návrat krve z nohou zpět do srdce a způsobit otoky v kotnících a nohou, stejně jako žilní nedostatečnost. Krevní sraženiny mohou být povrchové (vyskytující se v žilách těsně pod kůží) nebo hluboké (hluboká žilní trombóza). Hluboké sraženiny mohou blokovat jednu nebo více hlavních žil nohou. Tyto krevní sraženiny mohou ohrožovat život, pokud se uvolní a cestují do srdce a plic. Pokud máte otok na noze, společně s bolestivostí, nízkou horečkou a možná změnou barvy postižené nohy, ihned vyhledejte svého lékaře.

Onemocnění srdce, jater nebo ledvin

Někdy může otoky znamenat problém, jako je onemocnění srdce, jater nebo ledvin. Kotníky, které večer otékají, mohou být známkou ukládání soli a vody kvůli pravostrannému selhání srdce. Onemocnění ledvin může také způsobit otoky nohou a kotníku. Když ledviny nefungují správně, tekutina se může zvětšit v těle. Onemocnění jater může ovlivnit produkci bílkoviny albumin, což vede k tomu, že krev uniká z krevních cév do okolních tkání. Nedostatečná produkce albuminu může vést k úniku tekutin. Gravitace způsobuje, že tekutina se hromadí více v nohách a kotnících, ale krev se může také hromadit v břiše a na hrudníku. Pokud je váš otok doprovázen jinými příznaky, včetně únavy, ztráty chuti k jídlu a zvýšení tělesné hmotnosti, vyhledejte ihned svého lékaře.

Nežádoucí účinek léků

Mnoho léků způsobuje otok v nohou a kotnících jako častý vedlejší účinek. Patří sem:

  • Hormony, jako je estrogen (nacházející se v perorálních kontracepcích a hormonální substituční terapii) a testosteron

  • Blokátory kalciových kanálů, které zahrnují nifedipin, amlodipin, diltiazem

  • Steroidy, včetně androgenních a anabolických steroidů a kortikosteroidů

  • Antidepresiva, hlavně látky jako: nortriptylin, desipramin, amitriptylin, fenelzin a tranylcypromin

  • Nesteroidní protizánětlivé léky

  • Diabetické léky

Pokud máte podezření, že otoky mohou souviset s užívaným lékem, poraďte se s lékařem.