Zpět

Lékárnička na dovolenou. Co by v ní nemělo chybět?

Jak se vybavit na dovolenou?

Lékárnička na dovolenou. Co by v ní nemělo chybět?

Že Vám na cestu stačí pár Ibalginů a náplast? Omyl, lékárnička patří k základnímu vybavení každého cestovatele. Musí obsahovat vše potřebné na zdravotní obtíže, které Vás mohou na cestách postihnout. Obsah lékárničky by se měl lišit podle délky a místa pobytu, podle podnebí a dostupnosti lékařské péče. Co by tedy měla lékárnička obsahovat?

Přípravky na zažívací potíže

Potíže se zažíváním jsou nejčastější. Ať už jde o nadýmání, zácpu, pálení žáhy, poruchy trávení, průjem, zvracení nebo křeče. Můžete jim předejít pitím balené vody a zvýšenou hygienou, pokud se Vám dělá špatně v autě, vezmite si s sebou zásobní kynedril. Pokud Vás zažívací potíže postihnou, je důležité dostatečně doplňovat tekutiny a podpořit samoléčbu vhodnou dietou. Na cestování jsou velmi praktické gely, které jsou určené k dezinfekci rukou.

Přípravky na ochranu pokožky před sluncem

Pokud cestujete za sluncem, je samozřejmostí vhodné si přibalit kvalitní opalovací prostředky s odpovídající UVA/UVB ochranou. Myslete na to, že jejich použití je nutné několikrát denně zopakovat. Na trhu jsou k dispozici jak nesmyvatelné, tak smyvatelné. Osobně doporučuji i uklidňující krém po spálení.

Přípravky na alergické potíže a ochrana před hmyzem

Další důležitou částí jsou léky a masti na alergii. Ty pomohou při kopřivce, poštípání hmyzem nebo u mírných popálenin a podráždění sluncem. Pokud jste na něco, co můžete potkat, alergičtí, poraďte se před cestou s lékařem, jakými přípravky se vybavit. Pokud se budete pohybovat v blízkosti lesa nebo vodních ploch, přibalte repelent spolu s vhodným oděvem a obuví. Pro případ, že dojde k přisátí klíštěte, mějte v lékárničce pinzetu. 

Přípravky k ošetření drobných poranění

Stoprocentně nesmí chybět dezinfekce. Při ošetření se budou hodit i obvazy, náplasti (s polštářkem i bez něj), gázu a vatu. Budete také potřebovat nůž nebo nůžky k upravení velikosti náplasti nebo obvazu. Pružné obinadlo Vám pomůže zafixovat podvrtnutý kotník nebo naražené zápěstí. Určitě se vám budou hodit oční kapky a hojívé krémy nebo masti.

Léky na bolest, zvýšenou teplotu, zánět

Velmi nepříjemnou komplikací může být také zvýšená teplota. Do lékárničky si proto přibalte digitální teploměr (protože je odolnější než skleněný) a léky snižující teplotu. Tyto léky můžete využít i při bolesti zubů, hlavy nebo menstruačních bolestech.

Léky na bolest v krku, kašel a nachlazení

Ani v letních měsících nepodceňujte možnost vzniku nachlazení a mějte v lékárničce léky na bolest v krku, kašel a rýmu. Někteří lidé nastydnou například z klimatizace.

Pokud používáte svou cestovní lékárničku opakovaně, je důležité vždy před cestou zkontrolovat dobu použitelnosti jednotlivých přípravků. Přeji Vám příjemnou dovolenou, snad povezete lékarničku zbytečně.