Zpět

Jak si poradit se sezónní alergií

Co Vám pomůže zastavit sennou rýmu?

Jak si poradit se sezónní alergií

Jaro je nádherné, ale bohužel je také hlavním obdobím sezónních alergií. Když květiny začnou kvést a vypouštět pyl, milionům lidí se sennou rýmou začne období plné kýchání a smrkání.

Neexistuje žádný lék kterým by se dalo alergie na dobro zbavit, ale můžete podniknout určité kroky, které vám mohou aspoň trochu pomoci - například sezonní léčiva.

Příčiny

Největším spouštěčem jarních alergií je pyl. Stromy, trávy a plevele uvolňují tyto drobné zrnka do vzduchu, aby mohli oplodnit jiné rostliny. Když se dostanou do nosu někoho, kdo je alergický, tělo se snaží dostat je pryč sennou rýmou.

Imunitní systém mylně považuje pyl za ohrožení a uvolňuje protilátky, které napadají alergeny. To vede k uvolňování látek zvaných histaminy do krve. Histaminy vyvolají rýmů, svědění očí a další příznaky, se kterými jste až příliš obeznámeni, pokud máte alergii.

Pyly mohou cestovat desítky kilometrů, takže odložte motorovou pilu připravenou na sousedovu lípu.

Příznaky

Mezi základní patří:

  • rýma
  • slzení
  • kýchání
  • kašel
  • svědění očí a nosu
  • černé kruhy pod očima

Diagnóza

Pokud máte podezření že máte alergii, nejlepší bude zajít za svým obvodním lékařem. Může vás poslat za odborníkem - alergologem, většinou renomovaným se kterým má vlastní zkušenosti.

Alergolog vám udělá kožní test, který zahrnuje buď lehké narušení povrchu kůže s přidáním malého množství testovacího alergenu, nebo vstřiknutí malého vzorku zředěného alergenu pod kůži paže, či zad. Pokud jste alergičtí na některou z látek testované místo zarudne. Někdy se dělají i krevní testy (většinou u lidí s velkým množstvím alergií).

Předepsaná a nepředepsaná léčba

Na trhu je dnes mnoho léků které mohou ulehčit vaší alergii. Všechny ale obsahují:

Antihistaminika, které potlačují kýchání, smrkání a svědění, tím že snižují hladinu histaminu v těle.

Dekongestanty, které zmenšují cévy v nose a uvolňují nos od otoků a ucpávání.

Antihistaminika a dekongestanty se vyrábí i kombinované formy, které působí stejně jako samostatně.

Nosní sprej s dekongestanty zmírnění možnost přitížení a uvolní ucpané nosní dírky rychleji než tabletky na polykání a bez vedlejších účinků.  

Nosní spreje se steroidy zmírní zánět a jsou upřednostňovány pro počáteční léčbu. V Česku se ale prodávají jen tři - budesonid (Pulmicort, Budiair, Giona, Miflonid), flutikason (Azelastin), a triamcinolon (Nasacort) ve volném prodeji - bez předpisu. Nosní sprej s kromolynem sodným zabraňuje senné rýmě zastavením uvolňování histaminu ještě předtím, než může vyvolat alergické symptomy.

Kapky do očí zklidňují svědivé a slzící oči. Azelastin-hydrochlorid (ALLERGODIL) je dostupný bez předpisu.