Zpět

Jak se nezničit jarním úklidem

Nenechte se vystresovat povinnostmi na začátku jara

Jak se nezničit jarním úklidem

Konečně začalo jaro, zimní bundy míří do šatníků, starší lyže a brusle do bazarů a začíná alergická sezóna. S jarem se však často spojuje ještě jedna aktivita a to sice jarní úklid.

Odkud se tato zvyklost vzala, a jak se nenechat přivést do stresu nebo nedej bože zranění? Na to se Vám pokusí odpovědět náš dnešní článek.

Původ jarního úklidu

Úplně první zmínky něčeho co by se dalo nazvat jarním úklidem se dají najít ve zvyklostech Persie - dnešního Íránu. Tato tradice ,původně známá jako “třesení domem”, se pojí k nástupu Perského nového roku, který začíná prvním jarním dnem. Další zmínky se dají najít v židovství odkud pravděpodobně tradici přebrali i ortodoxní a katolická církev a zařadili tuto aktivitu jako jakousi součást Velikonoc.

Děláte to pro svůj pocit

Říká se že spokojená mysl se odvíjí od spousty faktorů, to se také pojí k jarnímu úklidu. Zaměřte se na výsledek a myslete na to, že nejlepší pocit budete mít z čistého interiéru Vy. Úklid si naplánujte na den, kdy víte, že budete mít celý den volno a snažte se úklid stihnout za jeden den. Ne že bychom Vás chtěli vyčerpat, jde o to že sama budete mít skvělí pocit, až se večer podíváte na výsledek práce s myšlenkou, že další den si můžete jen užívat pocitu čistoty a organizovanosti. V tomto bodě musíme doporučit zaměřit se na ložnici jako první a nejdůležitější. Je to místo kde večer usínáte a ráno se probouzíte, takže nepořádek a neorganizovanost může ovlivnit Vaši psychiku klidně na celý den.

Plánování je základ

Než se do práce pustíte, promyslete si jak bude Vaše práce postupovat. Postupujte místnost po místnosti, aktivitu po aktivitě. Jako zkušené hospodyňce Vám asi ani nemusíme říkat, že nejlepší postup úklidu je shora dolů - nejdříve prach ze skříní, potom oprašování obsahu polic a nakonec vytírání podlahy, případně čištění koberce. Po každé dokončené místnosti si také udělejte pár minut na odpočinek a můžete se třeba i protáhnout (v tomto článku například najdete 5 cviků proti bolesti zad - zde).

“Proč se to tu válí už 10 let?”

Věci které již nepotřebujete, neplní původní účel použití a pouze zabírají místo, nemilosrdně je vyhazujte. Celý interiér se provzdušní, bude Vám připadat větší a více organizovaný. I pokud jste vášnivá sběratelka například porcelánových slonů, dobře si rozmyslete jestli pro Vás mají hodnotu, nebo jsou jen zásobárnami prachu.

Tím se dostáváme k závěru článku, poslední rada možná vyzní trochu fádně, ale věřte, že Vás spolehlivě ocení a dodá Vám pocit spokojenosti. Před tím než s úklidem začnete vyfotťe si každou místnost a až skončíte, podívejte se na rozdíl a nezapomeňte se za tak dobrou práci pochválit :)