Zpět

Jak se jednoduše zbavit mozolů a kuřích ok

Jak se zbavit, nebo jak jím předejít kuřím okům, nebo mozolů? Dozvíte se v tomto čánku.

Jak se jednoduše zbavit mozolů a kuřích ok

Alespoň jedenkrát za život se každé ženě na nohou vytvoří mozol, nebo kuří oko. Je to nepříjemné, občas to i bolí a vůbec to nevypadá hezky. Jak se jich zbavit, nebo jak předejít jejich tvorbě se dozvíte v tomto článku.

Kuří oka a mozoly jsou kožní obtíže,tvořeny tlustší vrstvou pokožky v oblastech, kde je vyvíjen opakovaný tlak. Mezi příznaky a symptomy patří tlustší vrstva pokožky, výrůstky na kůži, místa se suchou drolící se kůži, nebo bolest a citlivost v oné oblasti. Dají se léčit mnoha typy medikamentů, které zaútočí na zesílenou a mrtvou kůži. Například kyselina salicylová je složkou, která se používá ve většině případů kuřích ok nad nártním obloukem.

Co způsobuje kuří oka a mozoly?

Hyperkeratóza znamená jednoduše zhrubnutí pokožky. Toto zhrubnutí je přirozený obranný mechanismus, který posiluje pokožku v oblastech tření nebo nadměrného tlaku. Abnormální anatomie nohou, včetně deformací nohou, jako jsou kladívkové prsty, Haglundova pata, patní ostruhy a jiné deformity na prstech mohou vést k tvorbě kuřích ok nebo mozolů. Příliš těsná, nebo krátká obuv, která působí tření na určitých místech, je také běžnou příčinou zesílení kůže, která vede ke kuřím okům a mozolům.

Jak je léčit?

Hlavním léčitelem je kvalitní a měkká zdravotní obuv. K dispozici je, ale i mnoho jiných produktů. Všechny tyto produkty mají stejnou účinnou složku - kyselinu salicylovou, přípravek používaný ve volně prodejných produktech k odstraňování bradavic. Kyselina salicylová je keratolytikum, což znamená, že rozpouští bílkovinu (keratin), která tvoří většinu tlusté vrstvy mrtvé pokožky. Ať Vás ani nenapadne, zkoušet si doma sama odřezávat mozoly, nebo kuří oka. Může to vést k nebezpečné infekci okolních tkání. Měl by to provádět jen pedikér, nebo zdravotník.

Existuje prevence?

V mnoha situacích je možné předcházet mozolům a kuřím okům tím, že se sníží nebo odstraní důvody, které vedou ke zvýšení tlaku v určitých místech. Potenciální preventivní opatření tedy zahrnují: nošení pohodlné zdravotní obuvi. Hlavní myšlenkou je vyhnout se tlačení z vnější strany malíčku nebo tlačení prsteníčku a malíčku k sobě dohromady, aby se zabránilo kuřím okům. Dalším krokem je podložit potenciálně zranitelné místo. Je k dispozici mnoho typů vložek a podložek:

  • Vložky mezi prsty

  • Pěnové nebo moleskinové podložky, které jsou umístěny v místě tvorby klenby

  • Pěnové polštářky s otvory ve středu, které rozdělují tlak kolem kuřího oka

  • Polstrované vložky na snížení mechanického tlaku

Pokračovat můžete pravidelným mazáním nohou, či horkými koupelemi.