Zpět

Jak přestat kouřit jednou pro vždy

Pár typů od dlouholetého nekuřáka, kuřákovi

Jak přestat kouřit jednou pro vždy

Jak všichni dobře víme, kouření zvyšuje šance na závažné onemocnění plic, srdce, selhání plic, infekce, či rakovinu. Méně známým faktem je, že může způsobovat osteoporózu a další nemoce, které způsobují řídnutí kostí. Další nevýhodou jsou napřiklad větší tvorba vrásek, nebo problémy při sexu. Přestat s kouřením zlepší vaše zdraví v jakémkoliv věku, bez ohledu na to jako dlouho kouříte, nebo kolik vykouříte cigaret. Co ale dělat, když s tímto zlozvykem chcete na dobro skoncovat?

Základní pravidla, jak doopravy přestat

Vyberte si datum kdy přestanete. Toto datum následně neodkládejte, každý důvod k tomu je jen výmluvou, proč nepřestat.

Řekněte o tom že plánujete přestat svojí rodině a přátelům. Rodina a přátele vás podpoří. Mohou například přestat kouřit před vámi, zabavit vás při potřebě kouřit, nebo přestat s vámi. 

Najděte si způsob jak přečkat těžké začátky bez cigaret. Existuje spousta “náhražek” kouření, třeba žvýkačky, jídlo (ale pozor na množství), nebo volně prodejné odvykací spreje a náplasti. Je zavedena i tzv. Národní linka pro odvykání kouření, linka je bezplatná a tak si pro radu můžete zavolat od pondělí do pátku mezi 10-18 hodinou na číslo 800 350 000.

Odstraňte cigarety a další tabákové výrobky ze svého domova, auta, i práce. Toto je nejdůležitější bod. Když nastane stresová situace, nebo máte dlouhou chvíli, většina čerstvých nekuřáků hned sáhne po svých tajných zásobách a poruší tak slib co dali sami sobě. V tomto případě platí: Co oči nevidí, to srdce nebolí. 

Poraďte se se svým doktorem o možnostech pomoci s přestáváním. Lékař vám doporučí vhodné přípravky, které vám pomohou s touhou na cigaretu, nebo vám doporučí protikuřáckou poradnu.  

Stáhněte si aplikaci do telefonu.  Na Appstortu, Google Play a podobných míst pro nákup aplikací je nespočet pomocníků. Obsahují například odpočet dní, upozornění na důležité momenty, nebo minihry pro zabavení, když máte dlouhou chvíli.

Jaké jsou symptomy čerstvého nekuřáka?

Mezi častější problémy patří: 

  • Problémy se spánkem

  • Podrážděnost, úzkosti, neklid, vznětlivost

  • Problémy s koncentrací

  • Některým lidem může nedostatek nikotinu způsobit “dočasné” deprese.

Proto nepropadejte panice, když Vás jeden z nich zastihne. Je to pouze dočasné.

Co pomůže zvýšit šance na úspěch?

Můžete například: 

  • Začít cvičit, nebo více chodit

  • Držte se, pokud možno, dále od kuřáků a míst, které si spojujete s kouřením. 

  • Mějte u sebe vždy žvýkačku, bonbón, nebo něco čím zaměstnáte svojí pusu. Až budete mít chuť na cigaretu, zkuste jí tím nahradit.

  • Nevzdávejte to, i když znovu začnete kouřit. Většina lidí potřebuje několik pokusů k tomu aby uspěla.