Zpět

Jak jednoduše prodloužit životnost pravé kůže

Koupě obuvi je jenom začátkem Vaší cesty s novinkou do botníků.

Jak jednoduše prodloužit životnost pravé kůže

Koupě obuvi je jenom začátkem Vaší cesty s novinkou do botníků. Aby mohla dobře a dlouho sloužit svému majiteli a neztratila nic ze své krásy, potřebuje obuv alespoň základní péči a údržbu. Ale ne každý si je jistý, jak postupovat při čištění a ošetřování obuvi. Umíte své obuvi dopřát to pravé?

Pro péči o koženou obuv, vlastně existují podobná pravidla, která platí i pro péči o lidskou kůži. To je důvod, proč kvalitní přípravky pro péči o obuv se často nazývají kosmetika na obuv. Myjeme si obličej, osušíme, poté naneseme výživný krém a nakonec kosmetické přípravky, které nás chrání před škodlivými vlivy. Zároveň, ale každý z nás má různý typ pleti.

Připravila jsem si pro vás základní péči o hladkou a broušenou kůži, která probíhá ve třech etapách: čištění, aplikace výživného krému vhodného pro daný typ kůže a impregnace, která chrání obuv před nečistotami, prachem a vlhkostí.

Hladká kůže

Hladkou kůži se rozumí kůže, která na sobě nemá “chloupky”. Je proto jednodušší na údržbu a vlastně i nejběžněji používaná.

Očištění

Než začnete, ujistěte se, že jste v dobře větraném prostoru a podložte si plochu novinami, abyste zabránila skvrnám. Nyní můžeme pokračovat, na odstranění nečistot budete potřebovat žínku, misku, nebo lavor s teplou vodou, dále použijte sedlové mýdlo, nebo čistič na obuv s hladkou kůží. Pokud ani jedno z toho doma zrovna nemáte, použijte jen žínku s teplou vodou. Nechte boty několik minut uschnou, následně přeleštěte starým bavlněným trikem, nebo látkou vhodnou na obuv.

Péče

Po důkladném očištění je důležité obuv z hladké kůže nakrémovat. Při nákupu si dejte pozor na barvu krému, protože například hnědou obuv můžeme pouze krémovat hnědým krémem, stejně tak další barvy příslušnou barvou krému, které dnes k dostání na trhu jsou. Vždy se však hodí mít doma univerzální průhledný krém, který se hodí na všechny barvy kůže, krémování opakujeme v závislosti na podmínkách, kterým obuv vystavujeme. Při častém nošení obuvi ve vlhkém počasí bychom měli nanášení krému opakovat častěji. Tento krok je určen k tomu, aby se kůže změkčila a zvlhčila, tím pádem bude později méně náchylná k vysychání a praskání. Krémovat by jste měla vždy podle doporučení výrobce uvedeného na obalu výrobku (většinou se krém nanese, nechá se pár minut zaschnout a "zmatnět" a následně se nejlépe flanelovým hadříkem vyleští). Při nákupu krému vybírejte spíše přírodní výrobky, syntetické se nevstřebávají do kůže a zůstanou jen na povrchu, nejlepší bude krém na bázi včelího vosku, nebo bambuckého másla.

Impregnace

Další a poslední v řadě je impregnace, která zastává úlohu ochránce před vlhkostí, která může vaší obuv nenávratně zničit. Většinou se prodává ve formě spreje, někdy je i obsažena v krému, přesto je však přinejmenším vhodné použít také impregnanční sprej, protože má daleko větší obsah látek, které brání pronikání vlhkosti. Impregnaci aplikujeme podle doporučení výrobce a ochrannou vrstvu obnovujeme podle počasí - opět platí pravidlo, že čím větší je  v prostředí, do kterého obuv nosíme vlhkost, tím častější by impregnace měla být.

Broušená kůže

Broušená kůže jako pojem moc známá není, ale když by jsme přešli k rozdělení této kůže, tak pod slovem semiš, nubuk, nebo velur si už většina lidí něco představí. Semiš se obecně nazývá broušená kůže s jemnějším, nebo hrubším vlasem. Záleží na tom, jak je broušená, jestli z líce, nebo z rubu. Kůže broušená z líce se nazývá nubuk, je jemnější a dá se na ní "psát" prstem, ale mnohem hůře se čistí. Velur je kůže broušená z rubu, proto je hrubší, a “psát" se na ní nedá.

Očištění

U semiše je nejlepší použít jemnější kartáč a místa kde je obuv zaprášená s ním prostě přejet. Na semiš je dobrá i obyčejná guma na papír. Pokud máte obuv zašpiněnou víc a kartáčkem to nejde dolů, použijte vlhký, ale ne mokrý hadřík, nejlépe bavlněný. Po umytí si můžete dát pauzu, protože před dalším krokem musí být úplně suché.

Péče

Když​ je obuv perfektně čistá, můžeme pokračovat. Na rozdíl od hladké kůže, které krém s včelím voskem napomáhá ke krásnému a lesklému vzhledu, broušenou kůži by jste krémem zničila. Krém totiž leští, jemné “chloupky" by slepil dohromady a udělal vám na obuvi nehezké vzory, o to víc impregnace musíte použít.

Impregnace

Přistoupíme k impregnaci, použít můžeme různé spreje vhodné na oživení materiálu a barvy broušených kůží a také samotný impregnační sprej, který brání pronikání vlhkosti do obuvi, ochrannou vrstvu nanášíme stejně jako v případě hladké kůže několikrát
po zaschnutí poslední vrstvy impregnačního spreje můžeme obuv "vykartáčovat" pomocí kartáčku určeného speciálně na broušené kůže.

Další tipy

Každá obuv by se měla impregnovat ještě před prvním použitím, kvůli delší vydrží. Pokud jste nestihla impregnovat, držte se raději dal od vody, protože i když to tak na první pohled nevypadá, obuv si tím ničíte.