Zpět

Bolest nohou, křečové žíly a další problémy - 2.díl

Od krevních sraženin, přes poruchy nervové soustavy až po křečové žíly

Bolest nohou, křečové žíly a další problémy - 2.díl

Krevní sraženiny

Když krevní buňky zhoustnou a srazí se v žíle dohromady, může se z nich stát sraženina, neboli tromb. Ta, která se vytvoří v hlubokém žilním systému se nazývá hluboká žilní trombóza. Nejvíc se vyskytuje v lýtku, nebo stehnu a častěji se vytvoří lidem, kteří nejsou aktivní po delší dobu, například dlouhý let letadlem, nebo jízda autem. Nadváha, užívání některých léků a kouření přidává na pravděpodobnosti vzniku trombu.

Bohužel, existuje šance, že se sraženina dostane do krevního oběhu a a ním do plicní tepny. Tam by mohla zablokovat tok krve. Jedná se o závažná nemoc, která se nazývá plicní embolie.

Pokud si myslíte, že byste mohla mít krevní sraženinu, okamžitě navštivte svého lékaře, nebo pohotovost. Preventivně můžete nosit podpůrné punčochy, brát léky na ředění krve a nebo hubnout.

Křečové žíly

Pokud křečové žíly máte, pravděpodobně už to víte, jelikož jsou viditelné na povrchu kůže. Jsou to zkroucené, tmavě modré nebo fialové žíly, způsobené slabými chlopněmi a stěnami žil. Mohou způsobit tlumenou bolest, zvláště po tom co musíte dlouho stát. Pomoc zařídí podpůrné punčochy a pokud Vám to práce povolí, sezení. Při větších bolestech bych další způsoby léčby nechala na Vašem doktorovi.

Onemocnění periferních žil u dolních končetin

Tyto onemocnění vznikají, když se tepny poškodí a ztuhnou. Když se tepna zúží nebo se zablokuje, tak se do nohou nedostává dost krve. To způsobuje křeče v lýtkách a bolest při chůzi, chození po schodech, nebo dalších aktivitách, protože svaly nemají dostatek krve.

Pomáhá odpočinek. Pokud se však tepna více zúží nebo zablokuje, může bolest přetrvávat i při odpočinku. Také se Vám nemusí správně léčit zranění. Vyšší pravděpodobnost vzniku mají lidé s cukrovkou, vysokým​ krevním tlakemlak, vysokým​ cholesterolem​, lidé co kouří, nebo jsou obézní.

Pomůže i změna životního stylu:

  • Pokud kouříte, přestaňte.
  • Jezte zdravěji.

  • Hlídejte si váhu.

  • Cvičte.

Další léčbou jsou léky na cholesterol, cukrovku, nebo vysoký tlak.

Bederní kýla a ischias

Příčinou obou těchto onemocnění je artritida páteře. Při bederní kýle, mohou obratle tlačit na nervy v okolí a to způsobuje podobné smyptomy jako ischias. Mezi ně patří:

  • Křeče a bolest nohou ve stoji nebo i v sedě

  • Ztuhlost

  • Citlivost

  • Brnění

  • Únava

  • Slabost

Bolest začne v zádech a bedrech, později se rozšíří dolů do nohou. Většinou je lékem na bolest nohou odpočinek, ale u ischiasu nepomůže. Léčba zahrnuje několikadenní odpočinek spolu s užíváním léků proti zánětu a bolesti. S některými příznaky může pomoci teplo a chlad. Postupné a pomalé cvičení a protahování jsou také účinné. Pokud se vaše bolest nezlepší, lékař Vám může doporučit jinou léčbu, nebo operaci.

Diabetická neuropatie

U cukrovky je častou komplikací. Nervy se poškodí z vysoké hladiny cukru v krvi (hyperglykémie). To může způsobit bolest nohou, spolu s ztuhlostí a špatnou citlivostí v dolních končetinách. O tomto problému a jeho řešení se zabývá můj článek “Život s cukrovkou: Udržujte si zdravé nohy”. Poraďte se svým lékařem ohledně léků které pomáhají urovnávat hladinu cukru v krvi.