Zpět

Boj se stresem? Naučte se mu čelit!

Jak ovlivňuje naše tělo a co ho vyvolává?

Boj se stresem? Naučte se mu čelit!

Současný životní styl klade značné nároky na naší výkonnost. Přílišné pracovní vypětí, ale i problémy v osobních vztazích vyčerpávají naši přirozenou obranyschopnost a často vedou k přetížení organismu. Co přesně je stres? V obecném pojetí pojem stres označuje reakci organismu na nadměrnou zátěž. Pokusím se vám poradit s hlavními příčinami a jak se naučit ho zvládat.

Co ho vyvolává?

Běžné stresory (stresové podněty) můžeme rozdělit do několika skupin. Psychické faktory, jako například tlak na trvale vysoké výkony, různé zkoušky, příliš krátké termíny úkolů, špatné mezilidské vztahy na pracovišti. Za sociálních příčin to mohou být konflikty v osobních vztazích, nevěra, zklamání, šikana, kouření a nedostatek spánku. Největšími stresory jsou traumata, což znamená rozvod, úmrtí, znásilnění, ale i svatba, či narození dítěte.

Jak ovlivňuje naše tělo?

Spousta lidí bere alespoň malé množství stresu jako motivaci, například k lepším pracovním výkonům, stres v tomto množství není tolik škodlivý. Naše tělo ale pod vlivem většího množství stresu chátrá a “vybijí baterky”. Nedokáže správně přijímat potřebné množství živin a energie a to co mu zbývá vyplýtvá na řešení stresu. Proto se při stresu narušuje chuť k jídlu. Následkem pak je buď hubnutí, nebo naopak nezdraví přírůstek váhy.  Tak či tak náš zažívací trakt trpí. V důsledku toho nás může tlačit žaludek, můžeme mít průjem, nebo zácpu, začnou vznikat záněty či vřídky.

Začínají problémy se soustředěním, člověk trpí migrénami, nebo tzv. tenzními bolestmi hlavy a boletmi zad. Snižuje se imunita a tím pádem jsme náchylněší k onemocněním jako je chřipka, herpedae viry (opary, bradavice, genitální opary), nebo i záněty močového ústrojí. Ochabuje srdce a dýchací trakt. Srdce je nedostatečně prokrvováno s realné vzniká riziko astmatu a infarktu.   

Reagují na stres ženy jinak než muži?

Ženy a muži trpí odlišnými psychologickými poruchami v souvislosti se stresem. Zatím co ženy kvůli přílišnému stresu častěji trpí depresemi a úzkostnými stavy, muži více tíhnou k zneužívaní alkoholu, což vede ke vzniku závislosti.

Jak bojovat se stresem?


Stres se naučíme lépe zvládat, když se naučíme “dobíjet baterky”. Způsob boje se stresem souvisí s naší vnitřní silou a odvahou věci řešit, postavit se za sebe a další stresory si do života nepouštět. Měli bychom se naučit stres správně identifikovat. To znamená, upřímně si říci, co mě stresuje a poslouchat i okolí, které nás často na naše problémy upozorňuje a připustit si je. Obecně je nelepší nezapomínat na volný čas a vztahy, jak v rodině tak i mimo ní. Pokud je váš problém že nemáte žádný volný čas, prostě si ho vyhraďte, nenechte si sebrat svůj život - řekněte NE. Zařaďte si do života pohyb, střídat pracovní aktivity s odpočinkem, dobře jíst a dostatečně pít a hlavně, trávit čas s těmi, které máme rádi.