Zpět

8 zdravotních problémů spojených s prací v kanceláři

Únava, problémy se zrakem, bolest zad,..

8 zdravotních problémů spojených s prací v kanceláři. Zažíváte je i Vy?

Únava, problémy se zrakem, bolest zad, .. kancelářská práce že je bezpečná? Dnes jsem si připravila článek, který některé z problémů přibližují a snaží se je alespoň částečně vyřešit.

1) Nadměrné tloustnutí, nebo hubnutí

Příčiny: stres, nedostatek času

Stres mnohdy nezpůsobuje pouze nepříjemné pocity úzkosti, ale také zvýšenou chuť k jídlu. To vede k tloustnutí, které opět přivodí více stresu a celou situaci tak ještě více zhoršuje. I nedostatek času má svůj podíl, jídlo do práce odfláknete bagetou, sladkým pečivem, nebo nedej bože něčím smaženým z fast foodu. Pozor i na vynechávání jídel. Nejlépe uděláte když se na sebe začnete víc soustředit, večer si připravit jednoduchý salát, něco sladkého a důležitá vlastnost je i umět si dát pauzu.

2) Kardiovaskulární onemocnění

Příčiny: špatná poloha při sezení, nedostatek pohybu a spánku, špatné stravovací návyky

Mezi hlavní důvody vzniku kardiovaskulárních onemocnění patří nedostatečná pohybová aktivita, stres, hrbení, špatné stravovací návyky a nedostatek spánku - takže přesčas v kanceláři. Jak při práci alespoň trochu uvolnit kardiovaskulárnímu systému? Řešením je přestat se hrbit, nekouřit, jíst víc lososa a občas hodit práci za hlavu. A příjemným bonusem je k odpočinku přidat sklenku červeného vína, ta srdci a žílám prospívá.  

3) Únava

Příčiny: nedostatek spánku, cukru, dehydratace

Únava je asi nejčastějším problémem ze všech. Ve většině případů vzniká dehydratací a nedostatkem cukru v těle. Také blízce souvisí se stavem imunitního systému. V případě, že fungování imunitního systému není dostačující, je imunitní systém nucený přesměrovat energii kvůli tomu, aby dokázal zabezpečit fungování životně důležitých orgánů. Můj typ na řešení únavy je denně vypít co nejvíc vody zvládnete (alespoň 2 litry), pravidelně jíst a vyloučit rušivé elementy při spaní (vyžeňte chrápajícího manžela na gauč).

4) Problémy se zrakem

Příčiny: pravidelná práce na počítači

Ne přímo vlivem samotného monitoru, ale způsobem, jak na monitor přirozeně reagují naše oči, způsobuje pravidelná práce na počítači problémy se zrakem. Náš zrak není přizpůsoben k dlouhodobému, strnulému pozorování monitoru. Naše oči potřebují pravidelně mrkat, čímž zvlhčují oční sliznici. Dlouhodobým pozorováním monitoru se frekvence očního mrkání snižuje, oko vysychá a dochází k nepříjemnému pálení a celkové únavě očí. Pomoci může vhodná poloha a nastavení jasu, dostatečné osvětlení a přestávky během práce.

5) Bolest zad

Příčiny: špatný sed, nedostatek pohybu, nadváha, nesprávná obuv

Při současném životním stylu prosedíme velkou část života, což s sebou přináší řadu skrytých zdravotních rizik. Velkou pozornost bychom proto měli věnovat správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. Další příčinou je samozřejmě nedostatek pohybu, nebo nadváha. Jediné řešení je myslet na to jak sedíte a snažit se aspoň minimálně hýbat.

6) Stres

Příčiny: přepracovanost, nervozita, tlak

I když stres vzniká v hlavě, ovlivňuje zdraví celého těla. Dokáže totiž narušit jeho vnitřní systém a zvýšit riziko vzniku infarktu téměř o sedmdesát procent. Významně zvyšuje riziko mnoha chorob, zejména pak nemocí srdce a cév. Stresovaní pracovníci obvykle jedí nezdravě, kouří, pijí alkohol a vyhýbají se cvičení. Mají také vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu. Proti stresu se dá udělat mnoho věcí, každý potřebuje svoje, někdo se potřebuje vykřičet, někdo čokoládu, mě osobně pomáhá plánování věcí dopředu a pauzy mezi prací.

7) Syndrom karpálního systému

Příčiny: dlouhodobá práce na počítači, špatně umístěná, nebo nevhodná klávesnice

Syndrom karpálního (zápěstního) tunelu je častým onemocněním. Způsobuje ho napětí v zápěstích, tlak na centrální nerv a tím možnou necitlivost, mravenčení a pálení rukou. Toto onemocnění se může rozvinout ve velmi bolestivou záležitost, která znemožní další práci tohoto typu. Pomoci vám mohou pauzy, výběr správné klávesnice a časté kontroly u doktora.

8) Uklouznutí

Příčiny: nesprávná obuv

Nezdá se to, ale je to jeden z nejčastějších případů úrazu v práci. Může být příčinou zlomenin, nebo odřenin, nebo zablokování zad. Tomuto nepříjemnému problému se jednoduše vyhnete koupí bot s protiskluzovou podrážkou.