Zpět

Nevhodná obuv a řešení jejich problémů - 4.díl

Jak působí ostrá špička na Vaše prsty?

4.díl: Boty s ostrou špičkou

Mohou vypadat elegantně, ale boty s ostrou špičkou tlačí celou přední část chodidla k sobě. Po čase to může způsobit bolesti nervového původu, puchýře, puchýře a prsty trvale “zohavené” a ohnuté do jiného směru. Některým ženám dokonce vznikají modřiny pod nehty od konstantního tlaku.

Problém: Vybočování kloubu palce

Z nošení bot s ostrou špičkou může vzniknout bolestivá bulka ve spodní části palce, což může způsobit, že se prst nepřirozeně ohne. Vytváří se když se tkáně, nebo kosti v okolí kloubu přemístí. To se může stát po měsících, nebo i letech abnormálního tlaku a pohybu ve špatném směru. Boty s ostrou špičkou jsou nejčastější příčinou, výskytu vybočování kloubů u žen.

Problém: Deformace prstů

Vysoké podpatky tlačí veškerou tělesnou hmotnost směrem k prstům a poté je mačkají k sobě dohromady. Postupem času, můžou být výsledkem kladívkové prsty, abnormální ohyby v prstních kloubů, které mohou postupně ztuhnout a už nikdy se nevrátit do původní podoby. Občas u těžkých případů se musí zakročit i chirurgicky, aby se zmírnila bolest. Ignorování bolesti může způsobit další deformace prstů, spolu s opakovaným třením může vést k bolestivým kuřím okům a mozolům.

Řešení: Obuv s širším prostorem pro prsty

Můžete se vyhnout nebezpečím výběrem prostornějších bot. Pokud to není váš styl, hledejte boty, které se zužují až za okrajem prstů. S touto obuví se vyhnete stlačování prstů k sobě. Doktorka Bernardová také navrhuje volbu měkčího materiálu, než je tuhá kůže.

Obuv na platformě

Boty na platformě a klínku mívají velmi tuhou stélku. "NIčí to biomechaniku chůze," říká doktorka Bernardová. "Noha se snaží ohnout určitým způsobem, ale bota jí v tom brání, protože je tuhá."

V případě, že zadní podpatek na platformě je vyšší, než ten v oblasti prstů, boty vyvíjí tlak na nártní kosti.

Řešení: Plošší Platformy

Ačkoli se to pořád nedoporučuje, plošší platformy méně zatěžují nohy než jejich vyšší kolegyně. Hledejte boty s širokým klínkem nebo platformou, které jsou téměř rovnoběžné s povrchem. Tím se sníží tlak na bříško chodidla. Nicméně, tuhá stélka neustále zůstává překážkou přirozenému pohybu.

Předchozí díly: