Zpět

Nevhodná obuv a řešení jejich problémů - 3.díl

V tomto díle se podíváme na žabky a co Vám může jejich nošení způsobit

3.díl - Žabky

Žabky nabízejí jen velmi malou ochranu. Riziko třísky, nebo jiné zranění nohou je vyšší, když jsou nohy jen minimálně chráněny. Lidé s diabetem by neměly nosit žabky, protože říznutí a škrábance mohou vést k vážným komplikacím. Navíc, mnoho žabek neposkytuje žádnou podporu klenby. Stejně jako baleríny, mohou zhoršit plantární fasciitis a způsobit problémy s koleny, boky, nebo zády.

Problém: plantární fascitida

Pás tkáně který se nazývá plantární fascie, se táhne podél celé spodní části nohy. Díky jejímu stahování můžete chodit - nejlépe funguje se správnou klenbou, kterou musí podpořit vaše bota. Chůze naboso, nebo v chatrné obuvi bez dostatečné podpory klenby, může přetěžovat, natrhnout, nebo zanítit plantární fascii. To samé může vyvolat intenzivní bolest paty, odpočinek poskytne pouze dočasnou úlevu.

Řešení: Tvarované sandály

Sportovně tvarované sandály a další podobně laděná obuv jsou určeny k více intenzivnímu “tréninku” při chůzi. Americká rada pro tělovýchovu se odkazuje na to, že neexistuje žádný důkaz pro podporu tohoto tvrzení, ale mohou mít i jiné výhody. Tlustá podrážka udržuje nohu nad zemí a daleko od nečistot. Doktorka Bernardová říká, "Ony přece mají opravdu dobrou podporu klenby." Některé mají i pečeť z České podiatrické asociace.