Zpět

Nevhodná obuv a řešení jejich problémů - 2.díl

Jaké obuvi by jste se měla vyhnout a proč?

2.díl - Jehly

Všechny vysoké podpatky mohou způsobit problémy, ale úzké podpatky jsou ze všech nejhorší. "Veškerá hmotnost je soustředěná na jedinou oblast," říká doktorka Brennerová. "To dodává tělu pocit jako byste chodili na chůdách." Výsledkem je, že máte větší šanci zakopnutí a podvrtnutí kotníku.

Širší podpatky

Řešení: Širší podpatky

Robustnější podpatek má větší plochu a tím pádem rozkládá váhu rovnoměrněji. Noha se tedy nachází v mnohem stabilnější poloze ve srovnání s jehlami. Ačkoli širší, vysoké podpatky nadále zatěžují špičky a bříška chodidel, mohou snížit riziko zakopnutí a minimalizují nestabilitu.

Baletky

Baleríny

Doktorka Bernardová srovnává chůzi v těchto botách k chůzi v lepence. "Neexistuje u nich vůbec žádná podpora klenby." říká. To brání nohám v optimální funkci a může vést k bolesti kolen, kyčli i zad. Nízká podpora klenby je také spojována s bolestivým syndromem zvaným plantární fasciitida - zánětlivé onemocnění vazu, které začíná bolestí při chůzi v ranních hodinách (vyskytuje se v průměru mezi 40-60 lety, podle zatížení) .

Vložky

Řešení: Ortopedické vložky

Pokud se vám vzhled balerín líbí, mohli by vám pomoci gelové vložky, které zabrání mírné bolesti nohou. Podpatkové vycpávky mohou poskytnout další odpružení pro bolavé paty. Podiatři ale hlavně předepisují gelové vložky a boty s gelovou stélkou, jelikož poskytují podporu klenby a snižují tlak vyvíjený na klenbu. Pro kvalitní vložky si budete muset dojít do protetiky a to nemusí být nejlevnější, proto si většina lidí vybere radši boty s gelovou stélkou.