Zpět

5 jednoduchých cviků, které Vás zbaví bolesti zad

Uvolněte se, prosím

5 jednoduchých cviků, které Vás zbaví bolesti zad

Bolesti v oblasti dolní bederní páteře a kříže jsou vzhledem k dnešnímu stylu života stále častějším problémem. Často jsou tyto bolesti mírné a proto je přecházíme. Ale musíme brát na vědomí, že i tyto, ze začátku mírné obtíže, jsou pro nás důležitou informací o tom, že dochází k přetěžování a tím pádem i poškozování struktur svalů a nervové soustavy. Pojďme se podívat, jak tomu předejít.

Základní protahovací cvik

Základní protahovací cvik

Lehněte si na záda, pokrčte nohy v kolenou, vaše chodidla by měla být pohodlně na podložce. Opatrně spouštějte kolena na jednu stranu a při tom otáčejte hlavou na stranu druhou. V tuto chvíli by jste měli v oblasti zad a hýždí lehký tlak. V této poloze vydechujte počkejte tři vteřiny a poté obraťte strany natočení kolen a hlavy. Celý cvik opakujte alespoň 5x.

Cvik Kočka - Velbloud

Kočka - Velbloud

Klekněte si na všechny čtyři, dlaně a kolena by měli tvořit obdélník. Střídavě prohýbejte a vypínejte nahoru oblast kříže. Obojí provádějte pomalu a ne přes bod bolesti. Při prohýbání vydechujte a při vypínaní se nadechujte. Doporučuje se opakovat až 20x.

Cvičení luk

Cvik luk

Lehněte si na podložku zády vzhůru. Ruce by měli být roztaženy od těla lokty přibližně v úrovni úst a dlaně směřující před Vás. Vše tak jak je Vám to pohodlné. Cvik samotný spočívá ve vytažení hlavy směrem vzhůru a následné spouštění do původní polohy. Toto by mělo probíhat v pomalém tempu, nádech při pohybu nahoru, výdech při uvolňování. Doporučuje se opakovat 15x.

Cvik na posílení zad na míči

Položte se zády na podložku tak, že hýždě jsou těsně u míče a nohy leží na něm. Ruce nechte podél těla. S výdechem propněte celé tělo a zvedněte trup směrem nahoru. Snažte se tělo neprohýbat v žádné části, naopak držte jej rovně. Opakujte aspoň 10x.

Během pracovní přestávky

Posaďte se na okraj židle a sepněte ruce vzadu za hlavou. Hlavu pozvolna opřete o sepnuté ruce, dívejte se nahoru. S výdechem přitáhněte hlavu i se sepnutýma rukama k hrudníku. Dejte si pozor na kulatá záda.